FORD Thunderbird 4.0L V8 5AT (284 HP)
2001–2005
279
bhp
Power
6.8
s
0–100 km/h
137
mph
Top Speed
17
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3950cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 279bhp |
| Power | 208.1kW |
| Torque | 388Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.8s |
| Top Speed | 220km/h |
| Top Speed | 137mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17mpg |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 10.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4732mm |
| Width | 1829mm |
| Height | 1323mm |
| Wheelbase | 2723mm |
| Kerb Weight | 1712kg |
| Boot Capacity | 190L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/50 Vr 17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |