FORD Thunderbird 4.6L V6 4AT RWD (208 HP)
1989–1997
205
bhp
Power
8.6
s
0–100 km/h
17.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4601cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 205bhp |
| Power | 153kW |
| Torque | 380Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.6s |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17.4mpg |
| Combined | 13.5L/100km |
| Urban | 19L/100km |
| Extra-Urban | 11L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 5088mm |
| Width | 1847mm |
| Height | 1334mm |
| Wheelbase | 2870mm |
| Kerb Weight | 1687kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |