FORD Thunderbird 4.9L V8 3AT (135 HP)
1977–1979
133
bhp
Power
103
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 4942cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 133bhp |
| Power | 99kW |
| Torque | 332Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 166km/h |
| Top Speed | 103mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 100L |
Dimensions & Weight
| Length | 5517mm |
| Width | 1994mm |
| Height | 1341mm |
| Wheelbase | 2893mm |
| Kerb Weight | 1749kg |
| Boot Capacity | 447L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |