FORD Thunderbird 5.7L V8 3AT (137 HP)
1977–1979
135
bhp
Power
Engine
| Displacement | 5732cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 135bhp |
| Power | 101kW |
| Torque | 386Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 99L |
Dimensions & Weight
| Length | 5517mm |
| Width | 1994mm |
| Height | 1341mm |
| Wheelbase | 2893mm |
| Kerb Weight | 1813kg |
| Boot Capacity | 447L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |