FORD Thunderbird 6.4L V8 3AT (309 HP)
1961–
300
bhp
Power
9.1
s
0–100 km/h
129
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 6384cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 300bhp |
| Power | 223.6kW |
| Torque | 579Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.1s |
| Top Speed | 208km/h |
| Top Speed | 129mph |
Dimensions & Weight
| Length | 5207mm |
| Width | 1928mm |
| Height | 1354mm |
| Wheelbase | 2870mm |
| Kerb Weight | 1960kg |
| Boot Capacity | 569L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205 R 15 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |