FORD Thunderbird 6.4L V8 3AT (320 HP)
1966–
316
bhp
Power
9.5
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 6391cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 316bhp |
| Power | 235.4kW |
| Torque | 579Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.5s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Dimensions & Weight
| Length | 5217mm |
| Width | 1963mm |
| Height | 1334mm |
| Wheelbase | 2875mm |
| Kerb Weight | 2128kg |
| Boot Capacity | 173L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/75 R 15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |