FORD Thunderbird 7
1972–1976
215
bhp
Power
124
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 7031cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 215bhp |
| Power | 160.3kW |
| Torque | 443Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Dimensions & Weight
| Length | 5486mm |
| Width | 2014mm |
| Height | 1323mm |
| Wheelbase | 3058mm |
| Kerb Weight | 2085kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |