FORD Tourneo Connect 1.0L EcoBoost 6MT FWD (100 HP)
2013–2018
99
bhp
Power
14
s
0–100 km/h
103
mph
Top Speed
42
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 999cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 99bhp |
| Power | 73.5kW |
| Torque | 170Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14s |
| Top Speed | 166km/h |
| Top Speed | 103mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 42mpg |
| Combined | 5.6L/100km |
| Urban | 6.4L/100km |
| Extra-Urban | 5.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4417mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1854mm |
| Wheelbase | 2659mm |
| Kerb Weight | 1440kg |
| Boot Capacity | 1028L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R 16 T |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |