FORD Tourneo Connect 1.6L EcoBoost 6AT FWD (150 HP)
2013–2018
148
bhp
Power
10.9
s
0–100 km/h
107
mph
Top Speed
29.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1596cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110.3kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.9s |
| Top Speed | 172km/h |
| Top Speed | 107mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.4mpg |
| Combined | 8L/100km |
| Urban | 10.9L/100km |
| Extra-Urban | 6.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4417mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1854mm |
| Wheelbase | 2659mm |
| Kerb Weight | 1500kg |
| Boot Capacity | 1028L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R 16 T |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |