FORD Tourneo Connect 1.6L TDCi 5MT FWD (95 HP)
2013–2018
94
bhp
Power
14.7
s
0–100 km/h
99
mph
Top Speed
47
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1560cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 94bhp |
| Power | 69.9kW |
| Torque | 230Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.7s |
| Top Speed | 159km/h |
| Top Speed | 99mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 47mpg |
| Combined | 5L/100km |
| Urban | 5.6L/100km |
| Extra-Urban | 4.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4417mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1854mm |
| Wheelbase | 2659mm |
| Kerb Weight | 1480kg |
| Boot Capacity | 1028L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R 16 T |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |