FORD Tourneo Connect 1.6L TDCi 6MT FWD (115 HP)
2013–2018
113
bhp
Power
13.8
s
0–100 km/h
103
mph
Top Speed
48
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1560cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 113bhp |
| Power | 84.6kW |
| Torque | 270Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.8s |
| Top Speed | 166km/h |
| Top Speed | 103mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 48mpg |
| Combined | 4.9L/100km |
| Urban | 5.6L/100km |
| Extra-Urban | 4.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4417mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1854mm |
| Wheelbase | 2659mm |
| Kerb Weight | 1500kg |
| Boot Capacity | 1028L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R 16 T |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |