FORD Tourneo Connect 1.8L 5MT (115 HP)
2003–2007
114
bhp
Power
12.7
s
0–100 km/h
28.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1796cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 114bhp |
| Power | 85kW |
| Torque | 160Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.7s |
| Top Speed | 170km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.3mpg |
| Combined | 8.3L/100km |
| Urban | 11.6L/100km |
| Extra-Urban | 6.3L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4280mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1821mm |
| Wheelbase | 2659mm |
| Kerb Weight | 1410kg |
| Boot Capacity | 609L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65R15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |