FORD Tourneo Connect 1.8L TDCi 5MT (75 HP)
2007–2009
74
bhp
Power
15
s
0–100 km/h
87
mph
Top Speed
37.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1753cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 74bhp |
| Power | 55.2kW |
| Torque | 175Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15s |
| Top Speed | 140km/h |
| Top Speed | 87mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.3mpg |
| Combined | 6.3L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4280mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1821mm |
| Wheelbase | 2659mm |
| Kerb Weight | 1485kg |
| Boot Capacity | 609L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65R15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |