FORD Tourneo Connect 1.8L TDCi L 5MT (90 HP)
2003–2007
89
bhp
Power
16.3
s
0–100 km/h
96
mph
Top Speed
36.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1753cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 220Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 16.3s |
| Top Speed | 154km/h |
| Top Speed | 96mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.2mpg |
| Combined | 6.5L/100km |
| Urban | 7.9L/100km |
| Extra-Urban | 5.8L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4524mm |
| Width | 1796mm |
| Height | 1981mm |
| Wheelbase | 2911mm |
| Kerb Weight | 1545kg |
| Boot Capacity | 1399L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65R15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |