FORD TRANSIT/TOURNEO CONNECT (7-SEATS) 2.5L 6AT (169 HP)
2018–
167
bhp
Power
22
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2488cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 167bhp |
| Power | 124.3kW |
| Torque | 232Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22mpg |
| Combined | 10.7L/100km |
| Urban | 12.4L/100km |
| Extra-Urban | 8.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4818mm |
| Width | 2136mm |
| Height | 1829mm |
| Wheelbase | 3063mm |
| Kerb Weight | 907kg |