FORD Transit Custom 2.0L EcoBlue 6AT (170 HP)
2019–
168
bhp
Power
32.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1955cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 168bhp |
| Power | 125kW |
| Torque | 390Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.7mpg |
| Combined | 7.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4971mm |
| Width | 2029mm |
| Height | 1963mm |
| Wheelbase | 2934mm |
| Kerb Weight | 1800kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |