FORD Windstar 3.8L V6 4AT (200 HP)
1998–2004
197
bhp
Power
109
mph
Top Speed
17
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3802cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 197bhp |
| Power | 147kW |
| Torque | 325Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 175km/h |
| Top Speed | 109mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17mpg |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 10.2L/100km |
| Fuel Tank | 95L |
Dimensions & Weight
| Length | 5118mm |
| Width | 1910mm |
| Height | 1656mm |
| Wheelbase | 3066mm |
| Kerb Weight | 1822kg |
| Boot Capacity | 4089L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60R 15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |