FORD Zodiac 2.6
1962–1966
109
bhp
Power
100
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2553cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 109bhp |
| Power | 81kW |
| Torque | 190Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 161km/h |
| Top Speed | 100mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4643mm |
| Width | 1580mm |
| Height | 1453mm |
| Wheelbase | 2718mm |
| Kerb Weight | 1288kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |