FORD Zodiac 3
1966–1972
127
bhp
Power
100
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2994cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 127bhp |
| Power | 95kW |
| Torque | 235Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 161km/h |
| Top Speed | 100mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4699mm |
| Width | 1796mm |
| Height | 1473mm |
| Wheelbase | 2921mm |
| Kerb Weight | 1334kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |