FSO 125 1.5L 4MT (81 HP)
1968–1978
80
bhp
Power
16.5
s
0–100 km/h
93
mph
Top Speed
28.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1481cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 80bhp |
| Power | 59.7kW |
| Torque | 121Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 16.5s |
| Top Speed | 150km/h |
| Top Speed | 93mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.6mpg |
| Combined | 8.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4227mm |
| Width | 1631mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2507mm |
| Kerb Weight | 971kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |