FSO Polonez Caro 1.6L 5MT (77 HP)
76
bhp
Power
17.1
s
0–100 km/h
93
mph
Top Speed
28.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 76bhp |
| Power | 57kW |
| Torque | 123Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 17.1s |
| Top Speed | 150km/h |
| Top Speed | 93mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.6mpg |
| Combined | 8.2L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4321mm |
| Width | 1651mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2510mm |
| Kerb Weight | 1116kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70 R13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |