FSO Polonez Caro 1.9L D 5MT (69 HP)
68
bhp
Power
19.7
s
0–100 km/h
87
mph
Top Speed
35.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1905cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 68bhp |
| Power | 51kW |
| Torque | 120Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 19.7s |
| Top Speed | 140km/h |
| Top Speed | 87mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.6mpg |
| Combined | 6.6L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4321mm |
| Width | 1651mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2510mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70 R13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |