FSO Polonez 1.3
19.7
s
0–100 km/h
90
mph
Top Speed
25.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1295cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Torque | 92Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 19.7s |
| Top Speed | 145km/h |
| Top Speed | 90mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.5mpg |
| Combined | 9.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4272mm |
| Width | 1651mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2510mm |
| Kerb Weight | 1121kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |