FSO Polonez 1.5
73
bhp
Power
16.4
s
0–100 km/h
93
mph
Top Speed
25.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1481cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 73bhp |
| Power | 54.4kW |
| Torque | 114Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 16.4s |
| Top Speed | 150km/h |
| Top Speed | 93mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.5mpg |
| Combined | 9.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4270mm |
| Width | 1651mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2510mm |
| Kerb Weight | 1090kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |