FSO Prima 1.4
1988–1996
102
bhp
Power
9.8
s
0–100 km/h
33.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1396cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 102bhp |
| Power | 76kW |
| Torque | 127Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.8s |
| Top Speed | 175km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.6mpg |
| Combined | 7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4321mm |
| Width | 1651mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2510mm |
| Kerb Weight | 1100kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/70 Hr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |