FSO Prima 1.5
1988–1996
74
bhp
Power
17.3
s
0–100 km/h
96
mph
Top Speed
29.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1481cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 74bhp |
| Power | 55kW |
| Torque | 114Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 17.3s |
| Top Speed | 154km/h |
| Top Speed | 96mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.8mpg |
| Combined | 7.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4321mm |
| Width | 1651mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2510mm |
| Kerb Weight | 1110kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70 R13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |