FSO Prima 1.6
1988–1996
76
bhp
Power
15.5
s
0–100 km/h
28.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 76bhp |
| Power | 57kW |
| Torque | 122Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15.5s |
| Top Speed | 160km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.7mpg |
| Combined | 8.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4321mm |
| Width | 1651mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2510mm |
| Kerb Weight | 1110kg |
| Boot Capacity | 399L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70 R13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |