GEELY Geely LC Cross 1.5L 5MT FWD (101 HP)
2011–
101
bhp
Power
103
mph
Top Speed
33
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1498cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 101bhp |
| Power | 75kW |
| Torque | 136Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 166km/h |
| Top Speed | 103mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33mpg |
| Combined | 7.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3599mm |
| Width | 1631mm |
| Height | 1435mm |
| Wheelbase | 2339mm |
| Kerb Weight | 985kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/60 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Disc |
| Rear Brakes | Drums |