GEELY LC (Panda) 1.3L 5MT (84 HP)
2009–
84
bhp
Power
37.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1342cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 84bhp |
| Power | 63kW |
| Torque | 110Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 155km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.3mpg |
| Combined | 6.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3599mm |
| Width | 1631mm |
| Height | 1435mm |
| Wheelbase | 2339mm |
| Kerb Weight | 985kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/60 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Disc |
| Rear Brakes | Drums |