GEELY MK Sedan 1.5L 5MT FWD (92 HP)
2006–2014
93
bhp
Power
18
s
0–100 km/h
103
mph
Top Speed
31
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1498cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 93bhp |
| Power | 69kW |
| Torque | 127Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 18s |
| Top Speed | 166km/h |
| Top Speed | 103mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31mpg |
| Combined | 7.6L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4341mm |
| Width | 1692mm |
| Height | 1435mm |
| Wheelbase | 2502mm |
| Kerb Weight | 1040kg |
| Boot Capacity | 450L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Disks |
| Rear Brakes | Drums |