GEELY MK Sedan 1.6L 5MT FWD (106 HP)
2006–2014
106
bhp
Power
109
mph
Top Speed
30
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1587cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 106bhp |
| Power | 79kW |
| Torque | 137Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 175km/h |
| Top Speed | 109mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30mpg |
| Combined | 7.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4341mm |
| Width | 1692mm |
| Height | 1435mm |
| Wheelbase | 2502mm |
| Boot Capacity | 450L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Disks |
| Rear Brakes | Drums |