GENESIS G70 Shooting Brake 2.0L T-GDi 8AT RWD (245 HP)
2021–
242
bhp
Power
6.4
s
0–100 km/h
146
mph
Top Speed
25.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 242bhp |
| Power | 180.2kW |
| Torque | 353Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.4s |
| Top Speed | 235km/h |
| Top Speed | 146mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.3mpg |
| Combined | 9.3L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4684mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2835mm |
| Kerb Weight | 1717kg |
| Boot Capacity | 402L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50 R17 // 225/50 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |