GENESIS G70 Shooting Brake 2.2L CRDi 8AT RWD (200 HP)
2021–
197
bhp
Power
7.7
s
0–100 km/h
140
mph
Top Speed
34.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2199cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 197bhp |
| Power | 147.1kW |
| Torque | 440Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.7s |
| Top Speed | 225km/h |
| Top Speed | 140mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.6mpg |
| Combined | 6.8L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4684mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2835mm |
| Kerb Weight | 1810kg |
| Boot Capacity | 402L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50 R17 // 225/50 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |