GENESIS G70 2.0L T-GDi 8AT AWD (252 HP)
2021–
248
bhp
Power
23.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 248bhp |
| Power | 185.3kW |
| Torque | 353Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.3mpg |
| Combined | 10.1L/100km |
| Urban | 11.5L/100km |
| Extra-Urban | 8.5L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4684mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2835mm |
| Boot Capacity | 331L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/40 R19 // 225/50 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |