GENESIS G70 2.2L D 8AT RWD (202 HP)
2017–2021
199
bhp
Power
36.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2199cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 199bhp |
| Power | 148.6kW |
| Torque | 450Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.2mpg |
| Combined | 6.5L/100km |
| Urban | 7.4L/100km |
| Extra-Urban | 5.6L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4684mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2835mm |
| Kerb Weight | 1710kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/40 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |