GENESIS G70 2.2L e-VGT 8AT RWD (202 HP)
2021–
199
bhp
Power
35.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2199cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 199bhp |
| Power | 148.6kW |
| Torque | 441Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.1mpg |
| Combined | 6.7L/100km |
| Urban | 7.5L/100km |
| Extra-Urban | 5.7L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4684mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2835mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/40 R19 // 225/50 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |