GENESIS G70 3.3L T-GDI V6 8AT AWD (370 HP)
2017–2021
365
bhp
Power
168
mph
Top Speed
20.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3342cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 365bhp |
| Power | 272.1kW |
| Torque | 510Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| Top Speed | 270km/h |
| Top Speed | 168mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.3mpg |
| Combined | 11.6L/100km |
| Urban | 10.5L/100km |
| Extra-Urban | 9.5L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4684mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2835mm |
| Kerb Weight | 1775kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/40 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |