GENESIS G70 3.3L T-GDI V6 8AT RWD (370 HP)
2017–2021
365
bhp
Power
4.7
s
0–100 km/h
168
mph
Top Speed
21.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3342cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 365bhp |
| Power | 272.1kW |
| Torque | 510Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.7s |
| Top Speed | 270km/h |
| Top Speed | 168mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.2mpg |
| Combined | 11.1L/100km |
| Urban | 12.6L/100km |
| Extra-Urban | 9.4L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4684mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2835mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/40 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |