GENESIS G70 3.3L T-GDi V6 RWD (370 HP)
2021–
365
bhp
Power
22.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3342cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 365bhp |
| Power | 272.1kW |
| Torque | 510Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.2mpg |
| Combined | 10.6L/100km |
| Urban | 12.2L/100km |
| Extra-Urban | 8.5L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4684mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2835mm |
| Kerb Weight | 1720kg |
| Boot Capacity | 331L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/40 R19 // 255/35 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |