GENESIS G80 2.5L 8AT (300 HP)
2020–
296
bhp
Power
Engine
| Displacement | 2497cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 296bhp |
| Power | 220.6kW |
| Torque | 422Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 4996mm |
| Width | 1925mm |
| Height | 1466mm |
| Wheelbase | 3010mm |
| Kerb Weight | 1810kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P245/45R18 A/S |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Disc |