GENESIS G80 3.8L V6 8AT RWD (315 HP)
2016–2019
311
bhp
Power
22
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3778cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 311bhp |
| Power | 231.7kW |
| Torque | 397Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22mpg |
| Combined | 10.7L/100km |
| Urban | 13.1L/100km |
| Extra-Urban | 8.4L/100km |
| Fuel Tank | 76L |
Dimensions & Weight
| Length | 4991mm |
| Width | 1890mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 3010mm |
| Kerb Weight | 1898kg |
| Boot Capacity | 493L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |