GENESIS G80 EV 272 KW (370 HP)
2020–
5.1
s
0–100 km/h
Engine
| Fuel Type | Electric |
Performance
| 0–100 km/h | 5.1s |
Dimensions & Weight
| Length | 4996mm |
| Width | 1925mm |
| Height | 1466mm |
| Wheelbase | 3010mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P245/45R18 A/S |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Disc |