GENESIS G90 3.3L V6 8AT AWD (370 HP)
2016–2019
365
bhp
Power
20
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3342cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 365bhp |
| Power | 272.1kW |
| Torque | 510Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20mpg |
| Combined | 11.8L/100km |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 9.8L/100km |
| Fuel Tank | 82L |
Dimensions & Weight
| Length | 5204mm |
| Width | 1915mm |
| Height | 1496mm |
| Wheelbase | 3160mm |
| Kerb Weight | 2170kg |
| Boot Capacity | 445L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P 245/45 R 19 || P 275/40 R 19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |