GENESIS G90 3.5L T-GDI 8AT (380 HP)
2022–
375
bhp
Power
Engine
| Displacement | 3470cc |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 375bhp |
| Power | 279.5kW |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 5276mm |
| Width | 1930mm |
| Height | 1491mm |
| Wheelbase | 3180mm |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |