GENESIS G90 5.0L V8 8AT RWD (426 HP)
2016–2019
420
bhp
Power
19
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5038cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 420bhp |
| Power | 313.3kW |
| Torque | 519Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19mpg |
| Combined | 12.4L/100km |
| Urban | 14.7L/100km |
| Extra-Urban | 9.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5204mm |
| Width | 1915mm |
| Height | 1496mm |
| Wheelbase | 3160mm |
| Kerb Weight | 2155kg |
| Boot Capacity | 445L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P 245/45 R 19 || P 275/40 R 19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |