GENESIS G90 LWB 3.5L T-GDI 48V 8AT AWD
2022–
Engine
| Displacement | 3470cc |
| Fuel Type | Petrol |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Dimensions & Weight
| Length | 5466mm |
| Width | 1930mm |
| Height | 1491mm |
| Wheelbase | 3371mm |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |