GENESIS Genesis G90 5.0L V8 8AT (420 HP)
2020–
414
bhp
Power
17.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5038cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 414bhp |
| Power | 308.9kW |
| Torque | 519Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17.2mpg |
| Combined | 13.7L/100km |
| Urban | 16.1L/100km |
| Extra-Urban | 10.7L/100km |
| Fuel Tank | 82L |
Dimensions & Weight
| Length | 5204mm |
| Width | 1915mm |
| Height | 1496mm |
| Wheelbase | 3160mm |
| Boot Capacity | 445L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P 245/45 R19 // P 275/40 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |