GENESIS GV70 2.2L e-VGT 8AT AWD (210 HP)
2020–
207
bhp
Power
30.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2151cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 207bhp |
| Power | 154.5kW |
| Torque | 441Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.5mpg |
| Combined | 7.7L/100km |
| Urban | 8.7L/100km |
| Extra-Urban | 6.7L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4714mm |
| Width | 1910mm |
| Height | 1631mm |
| Wheelbase | 2875mm |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |