GENESIS GV70 2.5L T-GDI V6 8AT RWD (304 HP)
2020–
300
bhp
Power
25.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2497cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 300bhp |
| Power | 223.6kW |
| Torque | 422Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.3mpg |
| Combined | 9.3L/100km |
| Urban | 10.4L/100km |
| Extra-Urban | 8.1L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4714mm |
| Width | 1910mm |
| Height | 1631mm |
| Wheelbase | 2875mm |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |