GENESIS GV70 3.5L T-GDI V6 8AT AWD (380 HP)
2020–
375
bhp
Power
20.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3470cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 375bhp |
| Power | 279.5kW |
| Torque | 530Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.3mpg |
| Combined | 11.6L/100km |
| Urban | 13.3L/100km |
| Extra-Urban | 9.7L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4714mm |
| Width | 1910mm |
| Height | 1631mm |
| Wheelbase | 2875mm |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |